Hizmetlerimiz

Garanti-İade

Aradığım ürünü bulamadım, kime haber vermeliyim?

7 gün 24 saat 0 (212) 591 15 19 Mostar Asist Merkezi’nden yardım ve bilgi isteyiniz

Sipariş verirken yaşadığım sorunlar oldu. Kime nasıl iletmeliyim?

7 gün 24 saat 0 (212) 591 15 19 Mostar Asist Merkezini arayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerine ne zaman ulaşabilirim?

Çalışma saatlerimiz içerisinde 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Asist Merkezi’nden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Müşteri Hizmetleri linkine tıklayıp form doldurarak görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz

Ürünüm eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

Ürün kutudan eksik çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Asist Merkezi'ne haber veriniz.

Yanlış ürün gelirse ne yapmalıyım?

Yanlış ürün gönderildiğinde lütfen siparişi teslim almayınız ve 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Asist Merkezi’yle irtibat kurunuz.

Ürün kırıksa ya da ambalaj hasarlıysa ne yapmalıyım?

Ürün kutudan kırık ya da hasarlı çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Asist Merkezi’ne haber veriniz.

Ürün arızalıysa ne yapmalıyım?

Suaritmasatis.com’dan satın aldığınız ürününüz arızalanırsa, ürün ve faturanız ile birlikte genel merkez Mostar mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Su Arıtma Asist Merkezi’ni arayarak bilgi alabilirsiniz

Ürünlerin garanti süresi ne kadar?

Suaritmasatis.com’da tüm ürünler en az iki senelik üretici/distribütör garantisi altındadır. Ürününüz arızalanırsa garanti belgenizde yer alan servis hizmetlerini vermekle yükümlü olan ithalatçı firma size bu konuda destek olacaktır.

Memnun kalmazsam ürünü iade edebilir miyim?

Mostar Su Arıtma, ürün değişim ve iadelerinde 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen esasları, müşteri memnuniyeti açısından alt sınır olarak kabul eder. İnternet ve telefon ile yapılan satışlarda, müşterilerimiz üründen vazgeçme nedeniyle, 4822 sayılı Tüketicinin Koruması hakkındaki kanunda belirtilen, müşterinin 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden ürünü reddetme hakkı dahilinde iade ve değişim işlemleri yapabilmektedir. İade ve Değişim talepleriniz için, Mostar Su Arıtma genel merkezimizi ziyaret edebilir ya da ürün ile birlikte tarafınıza gönderilicek iade formunu eksiksiz doldurarak anlaşmalı kargo firmamız ile ürünü depo adresimize gönderebilirsiniz. Ürünün kapıda kargo sorumlusuna teslimatı öncesi nakliye esnasında zarar görmemesi için ürünü orjinal ambalajı ile gönderebilirsiniz. Bu nedenle Suaritmasatis.com'dan aldığınız ürünün ambalajını ürünü teslim aldıktan sonrada saklayınız. Unutmayın, ürün iade ve değişim süreciniz eksik ya da zarar görmüş ürün iadelerinde uzun sürebilecektir. Bunu önlemek için ürünü mutlaka hasarsız ve kutu içeriği, ambalajı zarar görmeden iletmeye çalışınız. İade Kapsamı Dışındaki Ürünler; Tek kullanımlık ürünler ile sarf malzemeleri (filtre,housing vs) ancak ambalajı açılmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

Siparişin beraberinde garanti belgesi çıkmadı ne yapmalıyım?

Lütfen 0 (212) 591 15 19 numaralı telefondan Mostar Asist Merkezi'ni arayıp, imzalı kaşeli "Garanti Belgesi"ni isteyiniz. Bu durumlarda garanti belgeleri mutlaka temin edilmektedir

İade durumunda iade tutarı ne zaman hesabıma yatacak?

Ürünü mağazamıza teslim ettiğinizde ya da anlaşmalı kargo firmamız ile depo adresimize ulaştırdığınızda iade talebiniz değerlendirilerek işleme alınır. Bunu takip eden 10 gün içinde alışveriş yaptığınız kredi kartınız/havale hesabınıza sipariş bedeliniz iade edilir.

MOSTAR SU ARITMA, küçük yerleşim birimlerinden büyük şehirlere kadar her nüfus kapasitesine göre anahtar teslim atık su arıtma tesisleri kurmaktadır.”